Menu

Péče o bytový textil

Péče o bytový textil

Praní záclon a závěsů

Záclony a závěsy nevyžadují nijak zvlášť náročnou péči. Pro většinu záclon platí stejná nebo velice podobná pravidla. Především si musíme zapamatovat, že záclony i závěsy pereme jen ve vlažné vodě o teplotě 30 stupňů více ne.

 

Ideální je záclony šetrně přeprat v ruce. Pokud ale záclony či závěsy pereme v pračce, pak zvolíme ten nejšetrnější program, který se nabízí. Některé pračky mají programy pro jemné prádlo, jiné jsou vybaveny speciálními programy pro praní záclon. Vhodné je pro praní záclon použít také prací síťky ( pytlíky na praní záclon ), do kterých ovšem záclony nevkládáme zmuchlané, nýbrž poskládané.

Ikdyž jsou záclony lehké, do pračky jich najednou vložíme jen malé množství. Do běžné pračky o velikosti bubnu na 4 - 5 kilogramů prádla dáváme záclony o rozměru 18 až 25 metrů čtverečních před nařasením, což zhruba představuje záclonypouze z jednoho okna.

Údržba závěsů

prát na 30°C
nelze bělit
žehlení je možné při teplotě 110°C, opatrně při žehlení s párou ( žehlit na rubové straně - nejlépe přes hadr )
nelze chemicky čistit

Ždímání záclon

V žádném případě záclony nikdy neždímáme a neodstřeďujeme. I když..můžeme.
záclony po vyprání, na úplný závěr celého cyklu, těsně předtím, než je vytáhneme z pračky, nechat jen na chviličku odstředit na co nejnižší počet otáček - tedy 300 nebo 400 otáček. Odstředění by ale skutečně mělo trvat jen pár sekund, optimálně tak 10 nebo 15 sekund, jen aby voda ze záclony vytekla a po vytažení záclony z pračky neokapávala na zem. Vyžaduje to ruční spuštění odstřeďování a za několik sekund opět ruční vypnutí. Kdybychom záclony nechali odstřeďovat příliš dlouho, mohly by se příliš pomačkat i poškodit.

Prací prostředky na záclony

Jestliže záclony mají jakékoliv barevné vzory, automaticky používáme kvalitní prací prostředek pro barevné prádlo. Pokud bychom je prali v pracím prášku pro bílé praní, vzor by mohl rychle vyblednout.  Můžete použít klasické tekuté prací prostředky Ariel, Persil a mnoho dalších značek, které se nanašem trhu nabízejí.

Žehlení záclon

Po vyprání by jste měli záclony ještě za vlhka pověsit. Není to sice pravidlem, ale díky tomuto postupu pak většinou záclony vůbec nemusíte žehlit. Přinejmenším Vám tento postup žehlení ulehčí.

O něco náročnější údržbu pak potřebují voálové záclony. Také tyto záclony většinou stačí po vyprání ještě za vlhka pověsit a žehlení pak už není nutné. Voálové záclony však přeci jen bývají o něco mačkavější, než síťované záclony. Výhodou voálů je, že si tyto záclony můžete vybrat ze skutečně široké nabídky moderních vzorů a barev. Nemusíte žehlič mačkaný voál, ten je již bez údržby.

Na údržbu nejnáročnější, ale zároveň nejkrásnější, nejluxusnější a momentálně také nejmódnější, pak bývají záclony z organzy. I tyto záclony někdy stačí za vlhka pověsit a žehlení pak už není bezpodmínečně nutné - záleží ale na konkrétní zácloně a také na náročnosti každé zákaznice. Mnoho záclon z organzy se však bohužel žehlit musí. I samotné žehlení je navíc u tohoto typu záclony trochu náročnější. K vyžehlení těchto záclon totiž většinou nestačí jen napařování v zavěšeném stavu, ale bývá potřebné vyvinout na záclony při žehlení i určitý tlak. Pokud záclony žehlíme, pak vždy jen na nejnižší možnou teplotu, aby jste si záclony nespálili.

Jak udržovat  Crashované ( mačkané ) záclony

Samostatnou kapitolou jsou pak crashované záclony ( mačkaé )  - tedy záclony s pomačkaným vzhledem už z výroby. Ty se žehlit nemusejí a mnohdy ani nesmějí, aby se crash neporušil. Potíž ale nastává v případě, že chcete použít záclony, které byly například uloženy v přehnutém či poskládaném stavu. Viditelné přehyby však rozhodně není vhodné žehlit ani napařovat. Crashování by se totiž pravděpodobně žehlením protáhlo a záclony, které původně měly přiměřenou délku, by pak mohly ležet na zemi. Crashované záclony se málokdy srážejí (i když někdy srážlivě působí), naopak však mají tendenci se natahovat. Z tohoto důvodu některé firmy zásadně šijí crashované záclony tak, aby ležely na podlaze už od samého počátku - potom už nějaký ten centimetr navíc nevadí. Velmi hodně však přitom záleží na kvalitě těchto záclon. Čím kvalitnější crash, tím méně mívá tendence se natahovat a prověšovat. Pokud se tedy na crashovaných záclonách objeví přehyby, pak tyto záclony nežehlíme, ale buď je pověsíme tak, jak jsou, a počkáme, až se přehyby samy vyvěsí, nebo tyto záclony znovu navlhčíme a ještě vlhké je pověsíme, aby přehyby polevily.

Srážlivost záclon

Srážení u záclon obvykle větší problémy nečiní. Opět ale záleží na přesném typu a zejména na kvalitě každé záclony. U nákupu záclon by jste si měli  bedlivě všímat kvality - protože zatímco kvalitní výrobky většinou bývají bezproblémové, u laciných záclon musíte být připraveni téměř na vše. U provázkových záclon je tolerace +- 5cm.

Praní římských roletek

Praní jako u klasických záclon ( vyndat tyčky nebo tubusy ) a roletky můžete vyprat na nízkou teplotu na šetrný program při 30stupních.

Provázkové záclony - perte do 30°C nejlépe, když použijete Pytlík na praní záclon. Pokud ho nemáte, svažte je provázkem nebo dejte do gumičky, aby se Vám nezamotaly jednotlivé provázky.

Přehozy na postel -  pokud není uvedeno perte na 30°C a žehlení na mírnou teplotu

Jak prát ručníky a osušky

Pokud si u nás, nebo kdekoliv jinde zakoupíte froté ručníky a osušky, je třeba, abyste je před prvním použitím důkladně vyprali. První praní je důležité nejen z důvodu, že se v textilu mohou nacházet drobné nečistoty z výroby, ale také proto, že doposud nepraný froté textil je ještě náchylný k poškození. Ručníky a oušky poté změknou.

Ručníky a osušky mají z výroby volnější oka, která se srazí a utáhnou teprve až při prvním styku s vodou. Ručníky a osušky byste měli prát na 40 až 60°C. Tmavší barvy ručníků a osušek doporučujeme prát alespoň 3x odděleně od jiného textilu, aby nevzniklo případné obarvení. Pro zachování barevnosti ručníku používejte spíše menší dávky pracího prášku a omezte i používání aviváže ( správně se aviváž na ručníky používat nemá - má to vliv na savost ručníků ). Po pracím prášku ručníky a osušky daleko rychleji blednou a aviváž ucpává póry v bavlně a sníží tak sací schopnost froté.

Pokud je Vašim zvykem ručníky po vyprání žehlit, určitě nedoporučujeme žehlit. Při žehlení dochází k rozžehlování jednotlivých oček, což má za následek snížení savosti ručníků jako u aviváže.

PRACÍ SYMBOLY - vysvětlení

 praní

sušení

žehlení

čištění

bělení