Vysvětlení pojmů
Žakárová záclona - vzorovaná textilie určená k dekoraci oken (není to lesklý materiál)
Síťované záclony - Síťované záclony a síťované záclony s jemnými proužky, tečkami nebo s vetkávanými hrubšími nitkami - nacházejí uplatnění všude tam, kde je potřeba jednoduchý styl záclony. Tyto záclony svou jednoduchostí a nerušivým stylem dají vyniknout nápaditosti vzorovaných závěsů. Lidé tyto jednoduché záclony často využívají také v kuchyních, v kancelářích, v šatnách, na malých oknech a podobně. Jejich předností je, že sice nejsou úplně hladké, ale zároveň ani nerozptylují pozornost svým vzorováním.
Bordura - vzor lemující okraj
Draperie - krátká textilie dekorující horní část okna
Vitrážka - Vitrážkové záclony jsou krátké dekorační záclony, většinou bývají vyrobeny v šířkách od 30 do 90 centimetrů (obvykle 30, 45, 60, 70 nebo 90 cm). Vitrážkové záclony mívají výraznější vzory a bordury, často bývají vyšívané, někdy jsou i barevné. Nejčastěji se používají do kuchyňských oken a sluší spíše k venkovskému stylu a do malých romantických oken.
Vyšívané záclony - Kdysi, ještě v nedávné minulosti, vyšívané záclony spadaly do kategorie velmi luxusního zboží. Poslední dobou, díky stále výkonnějším a dokonalejším výrobním technologiím, už se tento status vyšívaných záclon pomaličku vytrácí a vyšívané záclony se stávají čím dál dostupnějšími a vyhledávanějšími. Mezi vyšívanými záclonami existují rozdíly v kvalitách - a tím samozřejmě také v cenách. Pořád ale platí, že výrobní postup je u vyšívané záclony mnohem delší a složitější, než u většiny ostatních typů záclon, a proto tyto záclony bývají také přiměřeně dražší. Základním materiálem pro vyšívané záclony většinou bývají voály, organzy nebo jemná síťovina, která působí luxusněji. Samotné výšivky pak mohou zdobit buď jen dolní okraj záclony, nebo mohou být celoplošné. Pro svou zdobnost se vyšívané záclony hodí zejména do klasických interiérů.
Markizeta - textilie se strukturou tvořící čtverečkovanou síť
Voál - Voály jsou velmi rozšířené a oblíbené pro svou praktičnost, snadnou údržbu, trvanlivost a relativně příznivé ceny. Na druhou stranu voálové záclony zdaleka nepůsobí tolik exkluzivně, jako ostatní typy záclon. Tyto záclony bývají tkány hustě, vlákna tkaniny nejsou tak jemná, jako například u organzy, látka proto mívá na omak o něco hrubší strukturu. Voály se vyrábějí v obrovské škále vzorů, barev a odstínů, dobře se proto hodí ke kombinování se vzorovanými i jednobarevnými závěsy. Voálové záclony obvykle bývají méně průhledné, než například organza. Ubírají více světla proudícího do místnosti, proto se hodí spíše na větší okna. Voálové záclony většinou celkově nepůsobí tak exkluzivně, jako organza, přesto ale mívají velice příjemný vzhled, zajímavé vzory a barvy.
Organza - Královnou mezi záclonami je jemná splývavá organza. Záclony z organzy jsou vždy elegantní, krásné a vznešené. Organza často hýří barvami, někdy je vzorovaná, jindy hladká, někdy také ušlechtile bílá a je také i vyšívaná. Vždy je na ní vidět luxus a exkluzivnost. Záclony z organzy jsou tkány velmi hustě z velice jemných vláken. Díky jemnosti vláken tyto krásné záclony zůstávají lehké, splývavé a průhledné. Organza se řadí k luxusnějším a dražším materiálům - je to nejluxusnější materiál na záclony.
Black out - Blackoutové závěsy se v poslední době používají čím dál častěji. Tyto materiály vytvářejí úplně zatemnění místnosti. Mohou se používat buď jako podšívky k běžným dekoračním látkám, nebo i jako samostatné zatahovací závěsy. Většinou se jedná o jednobarevné látky, ale občas se objevují i v potištěné variantě. Blackout - těžší, neprůhledná textilie určená k zastínění. Tento závěs nepropustí žádné světlo a je vhodné na úplné zatemnění.
Provázková záclona - textilie tvořená jednotlivými visícími provázky
Dekorační tkanina - tkaná textilie určená k dekoraci interiéru
Crashované záclony - Crashované záclony se vyznačují svým zvrásněným, nebo, chcete-li, pomačkaným vzhledem. Zákazníci u crashované záclony určitě ocení, že ji nemusejí, respektive nesmějí žehlit. Tyto záclony by totiž žehlením ztratily svůj charakteristický pomačkaný design. Dá se tedy říci, že crashované záclony jsou velice příjemné a praktické na údržbu. Tyto záclony jsou jakousi klasikou mezi záclonami. Velká kupina lidí upřednostňuje právě tento nadčasový, praktický a velmi příjemný styl.
Žakárový (krajkový) ubrus - textilie určená k překrytí stolu
Řasení záclon
Nejjednodušším řešením je nařasení záclony na jednoduchou řasící pásku. Záclony jsou díky řasící pásce nařaseny rovnoměrně a jednoduše, je to klasika mezi řasícími technikami.
univerzální řasení - jedná se o řasení dle potřeby, záclonu není nutno nakupovat v konkrétním poměru k velikosti Vašeho okna
1 : 2 - zajistí pravidelnější řasení. Záclonu je třeba nakoupit v dvojnásobném množství, než je šíře garnýže (tzn. šíře garnýže je 2 m, je třeba koupit 4 m záclony)
1 : 3 - efektní způsob řasení, vhodný zejména na voálové záclony. Záclonu je třeba nakoupit v trojnásobném množství, než je šíře okna
řasící stuhy se speciálními efekty, které jsou vhodné jak pro řasení záclon, tak i ostatních tkanin
Rady a triky při výběru záclon
Hledáte krásné záclony do Vašeho interiéru a nevíte, jak se zorientovat v nepřeberné nabídce druhů, typů, barev a kvalit? Přinášíme Vám několik tipů, jak nenaletět, podle čeho si záclony vybrat a na co si dát při nákupu záclony pozor.
Záclony, které si pořídíte, budou tím, co budete mít v příštích měsících a letech dennodenně na očích, čeho se budete dotýkat a co bude chloubou Vašeho interiéru. Vaše záclony budou plnit roli dekorace - mohou být luxusní ozdobou, nebo také mohou dojem zcela pohřbít. Proto je dobré výběru nových záclon věnovat maximální pozornost.
1) Barvu i typ záclony podřiďte typu interiéru a barvám, které jsou v něm zastoupeny.
Tip na řešení: Před nákupem nové záclony si nejprve ujasněte, jaký typ interiéru máte. Moderní, klasický, něco mezi moderním a klasickým, country styl, nebo nějaký speciální styl? Tohoto stylu se při výběru záclony držte.
2) Na řasení záclony příliš nešetřete
Tip na řešení: Bohaté nařasení umocňuje krásu záclony, ale není třeba to zase přehánět. Pro záclony je doporučené řasení alespoň na dvojnásobek šířky okna, lépe ale vypadá 2,5násobek až trojnásobek. Hodně záleží i na tom, jaký styl řasení použijete. Dobrou službu Vám udělá kvalitní řasící páska. Vzorované záclony řaste spíše méně, aby vynikl vzor.
3) . Nenechejte se splést dojmem, že přes celoplošně potištěné a barevné voály večer nepůjde vidět zvenčí dovnitř do interiéru.
Příklad: Celoplošně potištěné voálové záclony občas působí, že jsou celkem neprůhledné. Ale pozor - když se večer v místnosti rozsvítí, tyto voály svou neprůhlednost ztrácejí.
Tip na řešení: Celoplošně potištěné voálové záclony se dají použít jako lehké dekorační tkaniny i jako běžné záclony. Hodí se ale spíše na větší okna, protože vzhledem ke své hustotě stíní a ubírají světla o dost více, než jiné záclony. Pro večerní zastínění s nimi ale nemůžete počítat. K tomuto účelu je vhodné dekorativní voály doplnit ještě jiným druhem zastínění, jako jsou například závěsy, žaluzie nebo rolety. Úplné zastínění udělají závěsy typu black out.
4) Nezapomeňte na boční přesah!
Příklad: Záclony lemují jen samotné okno - zapomněli jste na přesah vedle okna, případně vedle okna není na přesah záclony dostatek místa. Okno proto vypadá menší, než je. Záclonu navíc při otevření okna není kam odhrnout, proto občas překáží.
Tip na řešení: Při pořizování garnýže nezapomeňte na přesah, oceníte to nejen u záclon, ale rovněž u závěsů. Kdyby shrnuté záclony a závěsy zasahovaly do okna, zbytečně by místnosti ubíraly světlo a ani by to nevypadalo hezky. Aby shrnuté záclony a závěsy nezasahovaly do okna, přesah by měl být v ideálním případě aspoň 20 až 30 centimetrů na každou stranu. Jestliže vedle okna nemáte na přesah místo, stojí za zvážení varianta, kdy si namísto záclony raději pořídíte římské rolety. Ty vypadají stejně hezky, jsou praktické, moderní a zdaleka nepotřebují tolik prostoru jako klasické záclony.
5) Záclony do půlky okna?
Příklad: Spousta lidí se nepoučí a opakuje stále stejnou chybu: Aby si zachovali výhled z okna, pořídí si krátké tříčtvrťové záclony.
Tip na řešení: Je léty a zkušenostmi prověřeno, že dlouhé záclony jsou mnohem elegantnější než ty krátké. Pokud si chcete zachovat ničím nerušený výhled ze svého okna, zvolte raději vkusnější a estetičtější varianty: romantické překřížené záclony, roletky, dekorační draperie nebo třeba praktické záclonové římské roletky ( vhodné pro ty, kteří nepteferují klasické záclony )
6) Nechce se Vám běhat po obchodech, shánět a vybírat přesný druh a odstín záclony či závěsu. Potřebovali byste vzorníky látek porovnat přímo k zařízení bytu. Nejste si jisti, že barevný odstín záclony přesně odhadnete nebo že na obrázku může vypadat baevně odlišně?
Příklad: Vybrat záclony a dekorační látky na dálku je náročný oříšek i pro zkušen. Vyžaduje to notnou dávku představivosti.
Tip na řešení: Požádejte prodejce o vzorky ( některými druhy materiálů bude určitě prodejce disponovat ).
Návod na použití svíček
Svíčky jsou krásné jak jako dekorace, tak jako zdroj světla, tepla a ohně. Avšak v případě nedodržení základních bezpečnostních pravidel je s tím ovšem spojené i jisté riziko vzniku požáru a s tím i riziko újmy na zdraví.
Proto žádáme zákazníky, aby ve svém zájmu při použití svíček dodržovali bezpečnostní pokyny uvedení níže a pokyny uvedené na svíčce! Prodejce nenese zodpovědnost za škody vzniklé kůli jejich nedodržení!
1. Svíčky vždy palte na nehořlavé podložce!!! Stačí kovový, skleněný nebo keramický talířek nebo svícen který oddělí teplý stékající vosk a plamen dohořívající svíčky od desky stolu nebo nábytku.
2. Před zapálením ze svíčky odstraňte obal, stužky, dekorace, nálepky a vše co není pevnou součástí svíčky!
3. Svíčku vždy stavte na rovný povrch!!! I kvalitní svíčka na šikmém povrchu špatně hoří a hrozí riziko rychlého vytečení vosku svíčky, spadnutí hořícího knotu a následného požáru.
4. Svíčku nenechávejte hořet v průvanu - nebo v otevřeném okně. Průvan může do plamene zavát hořlavé předměty z okolí (papír, záclona atp).
5. Nestavte svíčku ke zdrojům tepla (kamna, zahřátá elektronika, topení) - při převozu nenechávejte v rozpáleném autě nebo za sklem. Nevystavujte tepolotě nad 50'C - svíčka se pokroutí nebo rozpustí.
6. Svíčku postavte vždy ve velké vzdálenosti od hořlavých předmětů (minimálně 50 cm) a dávejte pozor na bytové textilie jako záclony, závěsy, dečky, sušené květiny a podobně.
7. Nikdy nestavte těsně vedle sebe více hořících svíček - jejich vzájemné teplo by rozpustilo jejich vosk, a horký vosk který by mohl napáchat škody, nebo hořící knot padnout mimo svícen.
8. Nikdy nenechávejte v místnosti s hořící svíčkou děti nebo domácí zvířata! V případě že se k svíčce přiblíží, hrozí vzplanutí vlasů/chlupů nebo popálení horkým voskem, či převržení svíce.
9. Svíčku doporučujeme místo sfouknutí zhášet omezením přístupu vzduchu, tedy za pomocí zhášedla. Vyhnete se popálení úst a také smradu a kouři sfouklé svíce. Nehasit vodou!
10. Knot hořící svíčky zastřihováním udržujte v délce cca max 5 mm), u gelovích svíček 3 mm. Dlouhý knot čadí a může rozpustit rychle svíčku nebo způsobit požár.
11.Hořící svíčkou nemanipulujte, hrozí polití vroucím voskem. Přenášejte až po stuhnutí vosku.
12. I při dodržení všech bezpečnostních pravidel doporučujeme nenechat svíčku hořet bez dozoru, a při odchodu z místnosti svíčku uhasit.